A kreatív játszóterek szerepe
A gyermekek számára kiemelten fontos, hogy érzelmeiket megélhessék és levezessék játék, sport és erdei kirándulások közben. Barátságokat kötnek, csapatokat alkotnak, vagy ha magányra és nyugalomra vágynak, sétálhatnak az erdőben, fülelve a madár csicsergést és a természet neszeit.
(A zene nyugtató hatásáról külön blog bejegyzésben írok.)
A gyermekek testi, idegrendszeri, mozgatórendszeri fejlődéséhez elengedhetetlen a minden napos intenzív mozgás. Csecsemőkorban ezen mozgások a mászások és a hadonászások a kis kezével: a gyermek agya és testrészei közt kifejlődik az agy-izom kapcsolat. Bölcsis korban a gyermekek már tudnak egyedül játszani, többnyire lefoglalják magukat az eszközök, formák, színek, ízek megismerésével.
Ovis korban sokkal inkább a nagymozgások kapnak szerepet, imádják a játszótereket: mert pontosan erre van szüksége a kis testüknek ebben a fejlődési szakaszban. Valójában ez a fejlődés sosem áll le, csak idővel lelassul. Életünk végéig szükségünk marad a mozgásra, de pubertáskorig a legintenzívebb a növekedési hormon termelés, így az izmok, csontok fejlődése. Gyakorlatilag életünk végéig szükségünk van kreatív játszóterekre, csak felnőttkorban már máshogy hívjuk ezeket a tereket.
Hogyan fejlődik Kisgyermeke szervezete?
A Propriocepció a testérzékelést jelenti, ami az egyes testrészek térbeli és egymáshoz viszonyított helyzetének érzékelése, az agy azon képessége, hogy érzékelje az ízületek és a test különböző részeinek helyzetét. Ezen képesség nélkül nem tudnánk koordinálni a mozgásainkat.
Minél többet mozog, játszik, sportol egy gyermek, annál intenzívebb lesz ez a beidegződéses folyamat: egyre pontosabban fog nyúlni a pici a tárgyak után, megtanul egyedül enni, mert "megtalálja" a kanállal a száját. Minél többet gyakorol járni, már nem kell néznie a cipőcskéjét és nem is fog orra bukni az akadályokban, mert érzékelni fogja, hogy az egy akadály számára, és azt is tudni fogja, hogyan irányítsa a lépteit, hogy kerülje el, vagy ugorja, lépje át.
Az emberi agy a legfejlettebb és legbonyolultabb, épp ezért egy gyermek fejlődése sokkal hosszabb ideig tart, mint az állatvilág apróságai számára. A vadonban a kis kölyköknek sokszor megszületésük után pár órával már képeseknek kell lenniük az önálló futásra, hisz el kell menekülniük a ragadozók elől.
Szülőként és Pedagógusként is mindenki tapasztalhatja, hogy bizony vannak eltérések a gyermekek fejlettségi szintjei közt. Természetesen ennek lehetnek genetikai okai, illetve meghatározó tényező a születés körülménye és az azt megelőző magzati fejlődés időszaka, amikor a fascia kötőszöveti rétegei közt kifejlődnek a belsőszervek és a csontok. Az újszülöttnek 270 csontja van, felnőttkorra a csontosodási folyamatok végén pedig 206 csontja lesz mindenkinek.
A "hiányzó" 64 csont nem felszívódik, hanem összecsontosodik. 20 év kell ehhez, 25 éves korunkra pedig elérik csontjaink a maximális csontsűrűséget. Kisgyermekeknél szinte mindenki tudja, hogy a picik koponyája nagyon érzékeny, mert még "nem nő be a feje lágya", nem szabad erősen megfogni, amíg nem forrnak össze a koponyát alkotó csontok (22 db).
A kutacs a csecsemő koponyájának puha alkotórésze a koponyavarratok találkozóhelyén. A csecsemő koponyáján hat kutacsot különböztetünk meg. Az agy növekedésének következtében a koponyacsontok a varratoknál növekednek, a kutacsok pedig idővel megkeményednek. Míg a hátsó és oldalsó kutacsok esetén ez kb. hat hónapos korban történik meg.
Az elülső kutacs csak a harmadik év közepe táján kezd megkeményedni. (A teljes csontosodás csak a húszas évek vége és az 50 éves kor között következik be.)
6 éves korra a koponya a felnőttkori méretnek kb. 90 %-át éri el, de a teljes csontos záródása a varratoknak csak 50 éves kor után következik be, mivel egész életünkben fejlődik az agyunk (bizonyított tény, hogy tanulás hatására nő az agy tömege, sűrűsége és mérete - életen át tartó folyamat).
Emiatt minden esetben, ha mászóka balesetkor ütés éri a gyermek fejét, kötelező gyermekorvosnak megmutatni a gyermeket!
A gyermekek kis keze a másik igen érzékeny terület, mert a kéztőcsontok kifejlődése is nagyon hosszú folyamat.
Ezt kevesen tudják, pedig ez a legfontosabb kérdés, ha játszóterezésről és mászókázásról kezdünk beszélgetni.
A pici babák keze puha, alig kitapinthatóak benne a csontok. A kéztőcsontok 12 éves korra fognak végleg kifejlődni, addig befolyásolja a kézfej méretét, szerkezetét és a működésbeli képességeit is.
Kezdetben a picik marokfogással tudnak tárgyakat fogni, kanalat, zsírkrétát, ovis korban pedig elkezdünk megtanulni mászókázni is: gyakorolni kell a különböző nagyságú és formájú kapaszkodók megszorítását.
A kézdominancia (az egyik kéz gyorsabb, pontosabb és erőteljeseb teljesítményre képes) összefügg a használat gyakoriságával is, de a gyerekek kb. 2 éves korukig kétkezesek. 3 éves kortól figyelhető meg, hogy az egyik kezét szívesebben használja. 4-6 éves korban a domináns kéz egyre ügyesebb, majd 7 éves korban enyhe labilitás jelentkezik. A kézdominancia 8-9 éves kor között stabilizálódik. Vagyis a végleges kézdominancia kialakulása nem esik feltétlenül egybe a 6-7 éves korra eső iskolakezdéssel és írástanulással.
A mászóka balesetek abból adódnak, ha a kevésbé domináns kéz nem elég erős a kicsi testsúlyának megtartásához, nagyon könnyen kicsúszik vagy lecsúszik a keze a fogantyúkról.
Mindig álljuk az ovis gyermek mögött, ha mászókázik!
Korcsoportos játszóterek és mászókák
A bölcsis korszakban a legjobb játszóhelyek a puha labdás medencék, a homokozók és a pancsikolós gyermekmedencék játékokkal. Esti fürcsi is lehet egy óra, puha állatokkal és kishajókkal. Ez az a korszak, amikor azzal tanul a pici, ha 600x ledobja egymás után a játékot, amit a kezébe adunk: mindig más az esése, az íve, a hangja, a sebessége, a fogása: ezeket az adatokat rögzíti az agy. :) Minél nagyobb zajt csap egy játék, zenél, csipog, ugat, nyávog: annál érdekesebb lesz. Otthon simán kikertészkedi a cserepes virágot már az egy éves baba, így a homokozós-hintás-babaváras játszóterek a legideálisabbak.
Játék, határok nélkül!
Ovis korban már beszél, egyedül sétál, rohangál, motorozik a picúr. A kicsik imádnak építeni és barkácsolni, mozgáskoordinációt fejleszt a labdázás, homokozás. Marokfogás fejlődik a mászókázáskor.
3-8 éves korban a gyermeki játékokban megjelennek a szerepjátékok, így különösen élvezik a tematikus kreatív játszótereket és játékházakat: mesevilág, kalózok, állatkertek állatos mászókái, játékvárak, körhinták, játékrepülők, mini gokart, pedálos autó, játék konyhák, mini barkács készlet.
Kisiskolások játszóterei
Régen mindenhol fém mászókák voltak, rakéta, félgömb, korlát és hullámvasút formákban. Imádtam mindet, állandóan fejjel lefelé lógtam, egyensúlyozva átmásztam rajtuk kéz nélkül. Ezeket többnyire eltávolították mindenhonnan, mondván, hogy balesetveszélyes.
Valójában azért volt balesetveszélyes, mert nem minden korcsoportnak való! Egy olyan gyermek, aki már képes erős marokfogással mászókázni, a különböző tornagyakorlatokat és nyújtásokat, lógásokat pontosan azokon és az ahhoz hasonló játékokon tudja végrehajtani. Azok a típusú mászókák kisiskolás kortól kamasz korig teljesen jó méretek és típusok, megfelelő felügyelet mellett a nagycsoportosok is tudnak rajtuk gyakorolni és hintázva lógni.
Kisiskolások számára fontosak az ugró gyakorlatok is: ugróiskolát rajzolhatunk a betonra krétával, távol ugrás versenyt rendezhetünk a homokozókban. Ugrókötelezhetünk és hullahopp-karikázhatunk.
Kidobósozhatunk és számháborúzhatunk a fák között, tollasozhatunk és focizhatunk a réten. Ebben a korban tanulják meg értelmezni a szabály játékokat a gyereket, "meg kell tanulniuk veszíteni" is, betartva a játékok szabályait, csalás nélkül. :)
Sportparkok, futókörök, tanösvények
A régi fém mászókákat lecserélték szabadtéri fém sporteszközökre és cross fit pályákra, amiket felnőttek és idősek egyaránt igénybe tudnak venni, nem csak a gyermekek. Kreatív feladatokat lehet kitalálni minden korcsoport számára, saját testsúlyos gyakorlatokkal biztonságosan fejleszthetjük a gyermekeket.
Ezek a parkok lehetőséget biztosítanak, hogy együtt sportolhasson a család, és családi programként, nevetve tanítsuk a piciket az egészséges életmód alapjaira.
Örömmel tapasztalom, hogy egyre több igen jól felszerelt, ingyenes szabadtéri sportparkot létesítenek szerte az országban, ahol teniszpályák, röplabda, foci és kosárlabda pályák kapnak helyet a játszóterek társaságában. Jó minőségű gumis futókörök is készültek, így nem kell a kicsiknek sem a betonon futniuk, kíméli a térdüket és az izületeiket a puha talaj.
Az erdei ösvények mentén szintén gondoltak a kisebb korosztályra, tanösvények találhatóak érdekességekkel és tanulni valókkal, amik megkönnyítik az iskolai tananyagok értelmezését és memorizálását a szülők segítségével.
Mindenkinek hasznos időtöltést kívánok! :)
Bella Biczók