Mi a különbség Babysitter és Magánovi közt?

2024.06.02

Babysitter

A babysitter nem számlaköteles személy, munkája nem egy fix, állandó bejelentett munkaviszony. Alkalmi munka, éppen ezért egyetemisták és más oktatásban részt vevő tanulók elsődleges munkája lehet. A babysitter tanfolyam és önfejlesztés költséges és időigényes, de szükségesnek tartom ahhoz, hogy valaki megfelelő hozzá értéssel végezze a feladatait. Ezen költségek szintén a babysittert terhelik - a már meglévő tanulmányai és költségei mellett. Mivel aki babysitterként dolgozik, nincs erre az időre bejelentett munkaviszonya, így önmaga után kell fizetnie a járulékokat, nincs szabadsága sem táppénze. (Ha valaki hosszú távon szeretne gyermekfelügyelettel foglalkozni, mert igény van a munkájára, akkor érdemes egyéni vállalkozást létrehozni.

A babysitterkedés előnye szülői szemmel pontosan ugyanaz, mint ami a hátránya is munkavállalóként: nem kötött fix munkarendben történik, a szülők bármikor kérhetnek segítséget - ugyanakkor bármikor le is mondhatják: ha beteg a gyermek, vagy megérkeztek a rokonok, akik tudnak felügyelni a gyermekre, így babysitterre már nem lesz szükség. 

A babysitter foglalkoztatása szülők részéről egyfajta luxus, hiszen 3.500-6.000 Ft/óra árban dolgoznak a babysitterek és korrepetáló pedagógusok, a fejlesztő foglalkozások pedig 9.000-17.000 Ft közt vannak. SNI gyermekekkel nagyon kevés babysitter foglalkozik.

A babysitter előnye, hogy szinte bármikor kérhet a szülő segítséget, ha talál olyan személyt, akinek abban az időpontban van szabadideje: reggel, délelőtt, délután, este, esetleg éjszakai felügyelet. A nehézség az, hogy találkozzon egymással az a család és az a babysitter, akiknek azonos időben van idejük, közel laknak egymáshoz, és még az árban is egyezségre jutnak.

További előny, hogy a babysitter gyakorlatilag kötetlen, a munkaviszony alatt bővülhet vagy szűkölhet a feladatok köre - minden megbeszélés és időjárás függvénye: mikor hova vigye a gyermeket kirándulni, sétálni, játszani, mikor mit kellene tanulni, mikor miből kellene korrepetálni a kicsit, mit sportoljon, mikor mit egyen, mikor menjen pihenni, mikor fürödjön, nézhet e tévét, mivel játszhat, miket nem szeretne a szülő játékként - egy magánóvodában nincs ennyi variációra lehetőség, ritkán szerveznek intézmény területén kívül zajló programokat.

A babyszitter nem 15-25 fő gyermekre felügyel, csak 1-5 gyermekre maximum. Így maximális figyelmet kap a gyermek, a napi programok a gyermek és szülő igényeihez igazodnak.


Magánovi

A magánovodák nagyon magas állami támogatásokat és pályázati összegeket kapnak a működésükhöz. Természetesen ezzel együtt szigorú követelményeknek is meg kel felelniük. A magánovik jogosultak arra, hogy biztosítsák a gyermekek étkeztetését, számlát állítsanak ki a szülők felé, pedagógusokat és dajkákat foglalkoztassanak. Nagy létszámú csoportokban felügyelik és fejlesztik a kicsiket, de még így sem olcsó a havi díja ezen szolgáltatásnak. Étkezéssel együtt havi 70.000-150.000 Ft/fő között van a díja ezen intézményeknek országszerte. Nem biztosít napi 10-12 óra felügyeletet természetesen, a normál állami óvodákhoz hasonló a nyitva tartási idejük.